زبان بدن منصور پور حیدری

زبان بدن منصور پور حیدری

زبان بدن منصور پور حیدری

زبان بدن منصور پور حیدری

منصور پورحیدری امروز ما برترین مربی و پیشکسوت فوتبال را در حالی از دست دادیم که بزرگی این مرد بر کسی پوشیده نیست و تا ابد ما دیگر پور حیدری نخواهیم داشتپور حیدری همیشه با استایل و لایف استایل ورزشی در میادین ظاهر می شد در صدای او اعتماد بنفس و صداقت پیوسته موج می زند و این در حالی است که امروز کمتر این نوع سخن گفتنها مد استچرا؟

ظاهر ورزشی گویش ورزشی و نگاه ورزشی پور حیدری کاملا اعیان است و این محبوبیت این دهداری ثانی را نزد اهالی ورزش و حتی تیم رقیب پرسپولیس دو چندان بازیکن و مربی سابق فوتبال و پر افتخارترین مربی تاریخ باشگاه استقلال تهران است. همچنین احیای باشگاه استقلال بعد از انقلاب ۵۷ و تغییر نام باشگاه به استقلال از خدمات ایشان برای منحل نشدن باشگاه می‌باشد. ۲ قهرمانی استقلال در آسیا در کارنامه ایشان می‌درخشد وی همسر فریده شجاعی، نایب رئیس سوم فدراسیون فوتبال بود.پورحیدری مدیر فنی و سرپرست باشگاه فوتبال استقلال تهران بود.او در روز ۱۴ آبان ماه سال ۱۳۹۵ پس از مبارزه یک ساله با سرطان درگذشت.

در ادامه این بحث به زندگی این مرد بزرگ می پردازم وی ابتدا در سن ۱۷ سالگی در باشگاه فوتبال دارایی بازی می‌کرد اما سپس به باشگاه تاج (استقلال) رفت و به مدت ۹ سال در تیم تاج به عنوان دفاع راست بازی می‌کرد و در سال ۱۳۴۹ عنوان قهرمانی جام باشگاه‌های آسیا را به همراه تیم تاج کسب کرد.

\"زبانزبان بدن منصور پور حیدری

بعدازاتمام دورهٔ بازیگری، رایکوف مربی وقت تاج که تیم جوانان تاج را هم در دست داشت، به دلیل پشتکار و پیگیری‌های فراوان منصور، او را به جوانان برد. رایکوف که از سال ۴۸ تا ۵۳ مربی تاج بود، به دلیل خستگی قادر به ادامه کار در تاج نشد و پس از باخت به تیم نفت آبادان در سال ۵۳ کنار گذاشته شد و تیم به علی دانایی فرد رسید که وی هم منصور پورحیدری را به عنوان کمک خود برگزید و علی دانایی فرد تنها ۸ بازی در سال ۵۴ سرمربی تیم بود و سپس جکیچ به عنوان سرمربی تاج در سال ۵۵ انتخاب شد و جکیچ هم منصور پورحیدری را به عنوان کمک خود انتخاب کرد. و نتایج مطلوبی را با وی کسب کرد.

پس از انقلاب بدلایل نا آرامی‌ها، قرارداد جکیچ با تاج فسخ گردید و ایشان به همراه جکیچ برای مدتی راهی کشورهای حاشیه خلیج فارس شد. او چند ماه پس از بازگشت مربی استقلال شد. البته لیگ در سال ۵۸ انسجام لازم را نداشت. او با پنج دوره حضور در ادوار رقابتهای آسیایی به عنوان سرمربی رکورددار تاریخ باشگاه استقلال است که ۳۲ مرتبه مربی‌گری یک باشگاه در جام باشگاه‌های آسیا را به عهده داشته‌است. او در پنج دوره حضور خود؛ یک مقام قهرمانی، یک مقام نایب قهرمانی و یک مقام سوم جام باشگاه‌های آسیا و همچنین دو مقام چهارم جام برندگان جام آسیا را برای استقلال به ارمغان آورده‌است.

پورحیدری در ۳۰۹ مسابقه مربی‌گری تیم فوتبال استقلال تهران را بر عهده داشته‌است و ۸۱ بار به عنوان مربی در خدمت آبی‌پوشان بود که از این لحاظ در تاریخ باشگاه استقلال رکورددار می‌باشد. پورحیدری همچنین رکورددار مربی‌گری در شهرآورد تهران است. منصور پورحیدری همچنین دارای یک رکورد دیگری هم هست او تنها کسی هست که هم به عنوان بازیکن هم به عنوان مربی توانسته قهرمان آسیا بشود وی درسال ۱۳۴۹ در حالی که یک بازیکن ۲۵ ساله بود توانست به عنوان قهرمانی آسیا برسد ویک بار هم به عنوان مربی در سال ۱۳۷۰ توانست قهرمان آسیا شود.

همسر منصور پورحیدری (فریده شجاعی) پیشتر عضو تیم بسکتبال تاج و نایب رییس سوم فدراسیون فوتبال بوده است ضمن اینکه خواهر همسر او (الهه شجاعی) هم عضو تیم بسکتبال تاج بود. حاصل ازدواج منصور پورحیدری با فریده شجاعی یک فرزند دختر به نام عسل و یک فرزند پسربه نام علی است که متولد سالهای ۱۳۷۱ و ۱۳۶۲هستند. وی در روزچهاردهم ابانماه ۱۳۹۵ پس از یکسال مبارزه با بیماری سرطان ریه درگذشت شاید فیلمها و عکسهای جسته و گریخته از استعمال گاه گاه پدر استقلال دلیل سرطان ریه او را هم توجیه کند.

در کل باید بگویم هرچند پور حیدری کلاس و دوره زبان بدن شاید ندیده بود اما تکنیکهای استفاده از زبان بدن او مانند یک کاپیتان تمام عیار است و در طی ۵۰ سال ورزش حرفه ای و طی روند طول زمان در فیلمها و بیش از ۱۲۸ عکسی که دیدم و تحلیل نمودم او روند صعودی بسیار عالی دارد. یکی از مهمترین ویژگیهای زبان بدن او اعتماد بنفس و غیرت ورزشی و تعصب خاص پورحیدری است مخصوصا به تیم ملی و تیم آبی ها است و این در بیان و مخصوصا توی رختکن به اوج می رسد او در هیچ فیلمی فیلم بازی نمی کند و از ته دل حرف دلش را می زند من واقعا فکر می کنم بدترین کار افراد این است که انچه نیستند خود را نشان می دهند و یا فیلم بازی می کنند مخصوصا بد بازیگری کردن که دیگر نور علی نور می شود و ما در تمام این فیلمها و عکسها هرگز بازیگری از پورحیدری ندیدم.

شاید تا ابد دیگر پورحیدری ورزش ما به خود نبیند چه به لحاظ رفتار و نه گفتار و نه عملکرد.

هیچ چیز و هیچکس آنگونه که به نظرمی رسد نیست.

مازیار میر مشاور و تحلیل گر

Mazyar Mir professional consultant and analyst

توصیه می کنیم مطالب زیر را حتما مطالعه فرمائید:

زبان بدن عادل فردوسی پور

همایش مدیریت ورزشی

همایش بزرگ پیشرفته مدیریت ورزشی

چگونه مانند یک حرفه ای در ورزشکاران ایجاد انگیزه کنیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *