اصول و فنون مذاکره قسمت چهارم

اصول و فنون مذاکره قسمت چهارم

اصول و فنون مذاکره قسمت چهارم

نویسنده سید مازیار میر

اثر کارما در مذاکره

برخی مواقع مذاکره کننده خوبی هستیم و برخی بد چرا؟

مگر نه این است که مذاکره هنر چانه زنی است

مذاکره هنر امتیاز دادن و امتیاز گرفتن

مذاکره بحث در مورد محیط توافق و تفاهم است

مذاکره رسیدن به نقطه اشتراک و جدا شدن از نقطه افتراغ و…

پس چرا یک روز خوبیم و یک روز بد یک روز موفق هستیم و یک روز نا موفق به نظر می رسد

ما از اصول علمی در مذاکرات خود پیروی نمی کنیم و نمی دانیم دقیقا از لحاظ علمی و نه بر پایه حس و حدس چه باید کرد؟

در این مجموعه مقالات ما شما را با باید ها و نباید های مذاکره آشنا می کنیم . این مجموعه مقالات در روزنامه مزایده و مناقصه و سایر مجلات نیز به زیور طبع آراسته شده است .

کارما یا کارمه برگرفته از واژه سانسکریت کارما می‌باشد که به معنای ((متعادل کردن)) است. همچنین می‌توان آن را چنین معنی کرد که: هر عملی، عکس‌العملی در پی دارد.( مانند قانون نیوتن) این مفهوم به اصل علت و معلول مربوط است. اگر به کسی بدی کنی انرژی آن باید متعادل شود. این را می‌توان چنین معنی کرد که آن شخص زمانی دیگر رفتاری مشابه آن با شما خواهد داشت، یا این که زمانی پیامدهای اعمالتان را درک خواهید کرد و تصمیم خواهید گرفت که نگرش و رفتارتان را عوض کنید. زمانی که به درک فکر یا عمل ‌تان نایل شوید مقداری از نیروی کارمایی آزاد می‌گردد. اما چطور؟؟؟

معمولاً با انجام عملی که اشتباهتان را اصلاح نماید خودتان را به قدر کافی تغییر خواهید داد تا اینکه دیگر در زیر بار عقوبت کارمایی نباشید . شاید بهمین دلیل است که به شما اکیدا توصیه می کنیم دروغ نگوئید یا دروغ دروغگو را افشاء نکنید یا مثلا گوشه رینگ مردم را گیر ندازید و خود نیز سعی کنید گوشه رینگ اسیر نشوید.

با تمام وجود اعتقاد دارم قانون کارما در طول و عرض هر مذاکره ایی حکم فرما است مذاکره با وجدان و با رعایت این اصل که آنچه را برای خود نمیپسندی برای دیگران هم مپسند و…. همه و همه در چهار چوب این است که به بیراهه نرویم

سودهای بزرگ در مذاکره متعلق به افرادی است که مذاکرات آنها مبتنی بر راستی و درستی باشد نه خدعه و نیرنگ پس به این نکته بسیار ریز دقت کنید.

مذاکره فرایندی جاندار است مانند یک جاندار دانه ای می کارید و به آن اب و رسیدگی می کنید و سرانجام حاصلی درو می کنید پس نیک دقت کنید چه چیزی را کجا و کی و با چه دقتی و در چه موقعیتی چگونه می کارید هرگز فراموش نکنید آنکه باد می کارد پس طوفان درو خواهد کرد.

مطالعات بیشتر:

اصول و فنون مذاکره قسمت اول

 

اصول و فنون مذاکره قسمت دوم

 

اصول و فنون مذاکره قسمت سوم

 

مذاکره ناب قسمت اول

 

مذاکره ناب قسمت دوم

 

تاکتیکهای پیشرفته مذاکره

 

مازیار میر مشاور و تحلیل گر

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *