پنجاه و سه تابلو برتر جهان

نقاشی های برتر جهان

 

نقاشی مهمانی قایقرانی

\"Mary

نقاشی اثر Mary Cassatt

Mary Cassatt – نقاش آمریکایی – در اواخر قرن نوزدهم در سفری که به پاریس داشت، چند نقاشی کشید که نقاشی‌ای که در تصویر می‌بینید یکی از آن‌هاست. این نقاشی بسیار مشهور است و البته نمی‌توان انکار کرد که روابط Mary Cassatt با افراد ثروتمند در کشور آمریکا در آوردن این نقاشی آوانگارد فرانسوی به آمریکا و به‌معرض‌نمایش‌گذاشتنِ آن در سال 1895 تأثیر بسیار زیادی گذاشته‌اند.

 

54- سری‌نقاشی‌های سگ‌های پوکرباز

___________________________

\"مروری

یکی از نقاشی‌های سگ‌های پوکرباز | معروف ترین نقاشی های جهان

سگ‌های پوکر باز یا بلوف شجاعانه دلالت دارد بر مجموعه‌ای از 16 نقاشی که نشان‌دهنده‌ی سگ‌هایی اند که در حال بازی پوکر هستند. این سری نقاشی‌ها توسط سی.ام. کولیدج در سال 1903 خلق شده‌اند و توانسته‌اند در طی این یک قرن جای خود را در میان مشهورترین نقاشی های دنیا باز کنند.

53- نقاشی مادام رکامیه

___________________________

\"مروری

نقاشی مادام رکامیه | معروف ترین نقاشی های جهان

نقاشی مادام رکامیه نشان‌دهنده‌ی جولیت رکامیه در حالتی ساده با بازوهای برهنه است. این نقاشی در حال حاضر در موزه لوور فرانسه نگهداری می‌شود.

52- بازار برده‌ها با نیم‌تنه‌ی ناپدیدشده‌ی ولتر

\"بازار

بازار برده‌ها یکی دیگر از معروف ترین نقاشی های جهان است. این اثر را سالوادور دالی – نقاش شهیر قرن بیستمی – خلق کرده‌است. سالوادور دالی در تابلوی بازار برده‌ها با نیم‌تنه‌ی ناپدیدشده‌ی ولتر از خطای دید، یکی از تکنیک‌های مورد علاقه‌اش در نقاشی که توسط جوزپه آرچیمبولدو در قرن شانزدهم بسیار استفاده شده، استفاده کرده است. در پلان اول این نقاشی زنی را می‌بینیم که پشت به مخاطب – تکیه‌داده به میزی با رومیزی قرمز – به نیم‌تنه‌ی ولتر که در میانه‌ی نقاشی با تکنیک خطای دید پنهان شده، خیره شده است. دو فرد ایستاده در مرکز نقاشی با کلاه‌های سیاه و یقه‌های سفید همراه با فضای اطراف خود تصویری از ولتر را تشکیل داده‌اند و این شاید مهم‌ترین نکته‌ی این تابلو باشد.

بازار برده‌ها با نیم‌تنه‌ی ناپدیدشده‌ی ولتر یکی از معروف‌ترین نقاشی‌های سالوادور دالی در سال 1940 با رنگ‌روغن روی بومی با ابعاد 47*66 سانتی‌متر کشیده شده و اکنون در موزه‌ی سالوادور دالی نگهداری می‌شود.

 

 

51- نقاشی خودنگاره بدون ریش ونگوگ

___________________________

\"مروری

خودنگاه بدون ریش ونگوگ | معروف ترین نقاشی های جهان

پرتره بدون ریش ونگوگ از معدود نقاشی‌هایی است که در دوران حیات ونگوگ فروخته شدند. ونگوگ پرتره‌های زیادی از خود دارد اما این اثر گران‌قیمت‌ترینِ آن‌هاست. این اثر در سال 1998 با 103 میلیون دلار فروخته شد.

50- نقاشی شماره پنج

___________________________

\"مروری

نقاشی شماره 5 | معروف ترین نقاشی های جهان

نقاشی شماره 5 یکی از مشهورترین آثار جکسون پولاک است که حالتی از اغتشاش و هرج‌ومرج را در دل خود دارد. بسیاری از حرکات گردشی این نقاشی منحصر به فرد و استادانه اند و به همین دلیل است که این نقاشی همواره مورد استقبال عموم و البته کارشناسان قرار گرفته و می‌گیرد. جالب است بدانید که نقاشی شماره 5 اثر جکسون پولاک رکورد فروش 140 میلیون دلاری دارد و یکی از گران ترین نقاشی های جهان است.

49- بلوار د کاپوسین

\"معروف

Boulevard des Capucines یکی از معروف ترین نقاشی های جهان و اثری از نقاشِ بسیار مشهور فرانسوی یعنی کلود مونه است، کسی که او را پدر امپرسیونیسم می‌دانند. این نقاشی صحنه‌ای از بلواری مشهور از شهر پاریس را نشان می‌دهد. مونه برای خلق این نقاشی از ضربات بی‌شمار قلم استفاده کرده، همان تکنیکی که پس از او به یکی از جذاب‌ترین و پرطرفدارترین تکنیک‌ها بَدَل شد.

این نقاشی محصول سال 1873 است و اکنون پس از حدود 150 سال در موزه‌ی هنر نیلسون اتکینز در کشور آمریکا نگهداری می‌شود.

48- نقاشی پسر انسان

___________________________

\"مروری

نقاشی پسر انسان

نقاشی پسر انسان اثر مشهور نقاش سورئالیست بلژیکی رنه ماگریت است. این نقاشی زاده‌ی درخواست‌های بسیاری ست که از ماگریت برای کشیدن پرتره‌ی خود می‌شد. گفتنی است که این نقاشی منحصربه‌فرد مربوط به سال 1964 – یعنی سه سال قبل از مرگ رنه ماگریت – است.

47- نقاش قرمز و آبی رویال

___________________________

\"مروری

نقاشی قرمز و آبی رویال

نقاشی قرمز و آبی رویال اثر نقاش لیتوانیایی‌تبار یعنی مارک روتکو است. سبک بسیار ساده اما در عین حال منحصربه‌فرد این نقاشی و البته بوم دست‌ساز آن از جمله موارد جالب این نقاشی هستند. نقاشی قرمز و آبی رویال در حال حاضر در مؤسسه هنر شیکاگو نگهداری می‌شود.

46- دسیسه اثر جیمز انسور

___________________________

\"معروف

پرتره‌ی نقاب‌به‌صورت انسور نمونه‌ای از معروف‌ترین آثار نقاشی اکسپرسیونیسم است. در تابلوی دسیسه، انسور از نقاب‌ها نه برای پوشاندن احساسات درونی کاراکترها، که برای اغراق در بروز این احساسات بهره گرفته است. نقاشی دسیسه برگرفته از یک اتفاق واقعی در زندگی شخصی انسور، یعنی ازدواج خواهرش با یک دلال هنری چینی است، رخدادی که باعث حرف‌وحدیث‌های بسیاری درباره‌ی خانواده‌ی انسور شد.

در مرکز نقاشی زنی را می‌بینیم که گویی مرد را به تصرف خود درآورده، این زن ظاهراً همان خواهر انسور و مرد، همسر اوست. مرد، که در میان جمعیت تنها کاراکتری‌ست که چهره‌ای فاقد احساسی خاص است، در میان انبوهی از جمعیت که گرداگرد او قرار گرفته‌اند و هر یک واکنشی نسبت به این ازدواج نشان می‌دهد، گیر افتاده و هیچ راه فراری ندارد. تابلوی دسیسه اگرچه از نظر محتوا به نقاشی‌های اکسپرسیونیستی می‌ماند، از نظر تکنیک، نوع استفاده از رنگ‌ها و مرز نامشخص عناصر تصویر، امپرسیونیستی‌ست.

تابلوی جنگیدن اسکلت‌ها بر سر یک مرد حلق‌آویزشده یکی دیگر از نقاشی‌های معروف اکسپرسیونیسم اثر جیمز انسور است. این تابلو از نظر فرم بیشتر به سایر آثار اکسپرسیونیستی شبیه است و اگرچه بعضی از منتقدان آن را تصویری از احساسات خود نقاش و جدال همسر و معشوقه‌ی او بر سر خودش، یعنی همان مرد به‌دارآویخته، می‌دانند، نقاشی  این ظرفیت را دارد که هر بیننده بتواند در آن نمودی از زندگی شخصی خود را بازیابد.

45- نقاشی کی ازدواج خواهی کرد؟

\"نقاشی

معروف ترین نقاشی های جهان

نقاشی کی ازدواج می‌کنی؟ اثری از نقاشِ مشهور «پل گوگن» است، نقاشی که مدتی با وینسنت ونگوگ هم‌خانه بوده‌است و شایعه‌هایی پیرامون این‌که او گوش ونگوگ را بریده هم وجود دارند. [پیرامون این ماجرا اینجا بخوانید: چرا ونگوگ گوشش را برید؟]

پل گوگن از آن هنرمندانی بود که دل خوشی از تمدن نداشتند. او از همین رو سفری به کشور تاهیتی داشت و به دل سنت این کشور رفت. در همین راستا، یک سری نقاشی آفرید و یکی از معروف‌ترینِ آن‌ها همین نقاشیِ کی ازدواج می‌کنی است. این نقاشی را گوگن یک سال پس از رفتن‌اش به تاهیتی یعنی در سال 1892 کشید و پس از آن روی بسیار خوشی به آن نشان دادند و به یکی از معوف ترین نقاشی های جهان تبدیل شد.

44- نقاشی کشتار بی‌گناهان

___________________________

\"مروری

نقاشی کشتار بی‌گناهان

نقاشی کشتار بی‌گناهان نیز یکی از معروف ترین نقاشی های جهان است. این اثر توسط پیتر روبنز در قرن هفدهم خلق شده و الهام‌گرفته از کتاب انجیل است. نقاشی دلالت دارد بر قتل عام نوزادان بیت‌لحم.

43- نقاشی سفیران

___________________________

\"نقاشی

نقاشی سفیران از قدیمی‌ترین نقاشی‌های این فهرست است، با این حال از شاهکارهای نقاشی کل دوران به شمار می‌رود. هر گاه بخواهند از سبک نقاشی تغییرشکل‌دهنده سخنی بگویند، قطعاً به این شاهکار اشاره می‌کنند. این نقاشی توسط هانس هلباین در سال 1533 میلادی خلق شده. آن عنصر سفیدی که در تصویر می‌بینید، یک جمجمه است که در نمای روبه‌رو اصلاً قابل تشخیص نیست بلکه باید از زاویه‌ای خاص به آن نگاه کنید تا تصویر زیر را ببینید:

\"نقاشی

این نقاشی در حال حاضر در نگارخانه‌ی ملی لندن نگهداری می‎شود.

 42- باغ لذت دنیوی [garden of earthly delights]

___________________________

\"معروف

نقاشی باغ لذت دنیوی | معروف ترین نقاشی های جهان

مشهورترین اثر نقاشی قرن هفدهمی هلند، یعنی هیرونیموش بوش، یکی دیگر از معروف ترین نقاشی های جهان است. واقعیت آن است که آنقدر نقاشی مشهور وجود دارند که به‌هنگام تهیه‌ی یک فهرست محدود به‌دشواری می‌توان از میان آن‌ها چند تا را انتخاب کرد. این نقاشی را هم در ابتدا نمی‌خواستم در این فهرست قرار دهم، اما هر چه فکر کردم دیدم مشهورترین نقاشی از یکی از مشهورترین نقاش‌های جهان، آن هم کسی که در عصر طلایی هلند مشهور بوده، می‌باید در این فهرست وجود داشته باشد.

 

این نقاشی یک سه‌لتی است و بسیار شلوغ و درهم است. محتوای آن هم، همچون بسیاری از نقاشی‌ها و کتاب‌های آن روزگار، با مسیحیت مرتبط است. در واقع عناصر این نقاشی عمدتاً عناصر کفرآمیز مربوط به کتاب مقدس مسیحیان هستند.

41- سن جان یا یحیی تعمیددهنده

___________________________

پرتره‌ی سنجان از مشهورترین نقاشی های داوینچی و البته از معروف ترین نقاشی های جهان است.  داوینچی سال 1519 از دنیا رفته و به اعتقاد بسیاری از کارشناسان این نقاشی آخرین نقاشی او بوده که میان سال‌های 1513 و 1516 کشیده شده‌است. نقاشی سن جان اکنون در موزه‌ی لوور نگهداری می‌شود.

ابهام و ناآرامی دو تا از ویژگی‌های اصلیِ این نقاشی از نگاه بسیاری از پژوهشگران محسوب می‌شوند. در ضمن داوینچی برای کشیدنِ این شاهکار از SALAI به عنوان مدل استفاده کرده‌است. SALAI از نزدیکات داوینچی بوده و گفته می‌شود راز بزرگ نقاشی لبخند ژکوند در همین SALAI خلاصه می‌شود، چراکه مدل آن نقاشی هم همین SALAI بوده‌است.

40- سالواتور موندی

\"نقاشی

نقاشی سالواتور موندی

سالواتور موندی از معروف ترین نقاشی‌های داوینچی و البته از نقاشی های معروف کل تاریخ است. این اثر را به داوینچی – نقاش مشهور رنسانس – نسبت می‌دهند و کمتر کسی به این قضیه شک دارد. البته برای دهه‌های متمادی این نقاشی را اثری از شاگردان داوینچی می‌دانستند، اما چند سالی است که برخی تحقیق‌ها نشان می‌دهند که این نقاشی که تصویر-اش را می‌بینید، اثر خود داوینچی است و شاگردان‎اش کپی‌هایی از آن را نقاشی کرده‌اند.

در این نقاشی عیسی مسیح را به‌مثابه‌ی منجی کره‌ی زمین می‌بینیم که گوی شیشه‌ای زمین را در دست دارد و به آسمان‌ها اشاره کرده‌است. این را اضافه کنم که در سال 2017 اخباری مبنی بر این‌که «بن‌سلمان» – شاهزاده‌ی سعودی – میلیون‌ها دلار برای خرید این نقاشی هزینه کرده‌است منتشر شد!

قابل ذکر است که این نقاشیِ لئوناردو داوینچی در حال حاضر در موزه‌ی لوور در شهر ابوظبی در کشور امارات نگهداری می‌شود.

39- نقاشی بریدن سر جان تعمیدگر

___________________________

\"نقاشی

نقاشی بریدن سر جان تعمیدگر | معروف ترین نقاشی های جهان

کاراواجو از اصلی‌ترین نمایندگان باروک است و نقاشی بریدن سر جان تعمیدگر او از شاهکارهای تاریخ به شمار می‌رود. این نقاشی در اوایل قرن هفدهم آفریده شده (1608) و از معروف ترین نقاشی های جهان است.

38- خوشه‌چینان اثر میله

___________________________

\"نقاشی

خوشه‌چینان اثری قرن‌نوزدهمی از نقاش فرانسوی ژان‌فرانسوا میله یا به عبارت بهتر «میه» است. این نقاشی را کسی کشیده که کودکی و نوجوانی‌اش را با کشاورزی سَر کرده‌است، چه‌آن‌که در خانواده‌ای دهقان به دنیا آمده‌است. او همچنین دو انقلاب در فرانسه را در سال‌های 1789 و 1849 به چشم دیده و تحت‌تأثیر شعارهای برادری و برابری قرار گرفته و در این نقاشی هم با درنظرداشتن شعارهای انقلاب و البته خاطره‌های‌اش از زندگیِ کشاورزی، زندگی دشوار زنان کشاورز را به طرزی زیبا به نمایش گذاشته‌است. تفاسیر جامعه‌شناختیِ بسیاری پیرامون این نقاشی نوشته‌شده‌است. قابل‎ذکر است که این نقاشی در موزه‌ی اورسیِ پاریس نگهداری می‌شود.

37- دفتر پنبه‌ای در نیواورلئان

\"cotton

این نقاشی اثری از ادگار دگار – نقاشی فرانسوی – است. قطعاً از نقاشی های معروف جهان به شمار می‌رود و البته اثری بسیار زیبا و جذاب است. نقاشی نشان‌دهنده‌ی فضای داخلی کارخانه‌ی پنبه‌ی عموی مادرِ خود دگار یعنی موسون است. همچنین برادران دگا – رنه و ماشیل – در نقاشی دیده می‌شوند.

دگا این نقاشی را طی سفر-اش به نیواورلئان و بازدید خانوادگی خلق کرد و مدتی کوتاه پس از خلق‌اش آن ا فروخت. نقاشی در حال حاضر در شهر پائو در کشور فرانسه نگهداری می‌شود.

36- ناهار قایقرانان

___________________________

\"معروف

این نقاشی یکی از مشهورترین نقاشی‌های امپرسیونیسم و البته از معروف‌ترین نقاشی های جهان است. آگوست رنوارِ مشهور آن را خلق کرده و اکنون در مجموعه‌ی فیلیپس در واشینگتن‌دی‌سی نگهداری می‌شود.

جالب آن‌که این نقاشی در سال 1882 در هفتمین نمایشگاه نقاشی‌های امپرسیونیست رتبه‌ی نخست را از نظر سه منتقد به دست آورد و این زمانی بود که صرفاً یک سال از خلق این اثر هنریِ زیبا توسط رنوار می‌گذشت.

نقاشی گروهی از دوستان خود رنوار را نشان می‌دهد که کافه‌ای در نزدیکی رود سنِ پاریس مشغول عیش و نوش هستند. آن خانمی که در سمت چپ نقاشی دیده می‌شود و سگی در دست‌اش است مدل رنوار بود و بعدها با خود رنوار ازدواج کرد.

35- نقاشی اتاق خواب آرل

___________________________

\"نقاشی

نقاشی اتاق خواب آرل در واقع سه نسخه است و آن‌چه که در بالا می‌بینید نسخه‌ی اول این نقاشی است. هر سه‌ی این نقاشی‌ها از اتاق خواب خود ونگوگ نقاشی شده‌اند، اما تفاوت اصلی‌شان یکی در نوع رنگ‌آمیزی و دیگری در نقاشی‌هایی ست که در سمت راست نقاشی و دیوار سمت چپ تخت آویز شده‌اند.

اولین نسخه‌ی این نقاشی در اکتبر 1888 و نسخه‌های دوم و سوم به ترتیب در سپتامبر و اکتبر سال 1889 کشیده شده‌اند.

34- نقاشی المپیا

___________________________

تصویر سانسور شده‌است [به‌خواست کمیته‌ی فیلترینگ]

یک شاهکار قرن نوزدهمی از ادوارد مانه. این نقاشی تصویرگر یک روسپی برهنه در کنار خدمت‌کار سیاه‌پوست‌اش است. از این نقاشی به عنوان یکی از بهترین آثار نقاشی در سبک رئالیسم یاد می‌شود. گفتنی است که نقاشی المپیا در حال حاضر در موزه اورسی پاریس نگهداری می‌شود.

33- موج عظیم کاناگاوا

___________________________

\"معروف

کاتسوشیکا هوکوسائی از جمله افرادی‌ست که نقاشی ژاپنی را در جهان مشهور کرده‌اند. هوکوسایی در اوایل قرن نوزدهم مجموعه‌ای با نام  «سی‌وشش چشم‌انداز کوه فوجی» منتشر می‌سازد. این مجموعه چنان محبوب می‌شود که 10 نقاشی دیگر به آن‌ها اضافه می‌شود. از میان این 46 نقاشی، نقاشی «موج عظیم کاناگاوا» مشهورترین و محبوب‎ترین‌شان شده و اکنون به‌مثابه‌ی یکی از معروف ترین نقاشی های جهان شناخته می‌شود.

ارتباط این نقاشی با شب پرستاره‌ی ونگوگ در طی دهه‌های اخیر بسیار مورد بحث قرار گرفته‌است. برای دریافت اطلاعات کامل در مورد ارتباط نقاشی موج عظیم کاناگاوا و نقاشی شب پرستاره‌ی ونگوگ از این نوشتار استفاده کنید:==> نقد نقاشی شب پرستاره

 

دانلود مجموعه‌ی 1500 نقاشی با کیفیت بالا

 

برای اطلاعات بیشتر روی دکمه‌ی بالا کلیک کنید

32- نقاشی بعد از ظهر یکشنبه در جزیره گراند ژات

___________________________

\"مروری

نقاشی بعدازظهر یکشنبه در جزیره گراند ژات | معروف ترین نقاشی های جهان

بیست‌وهشتمین نقاشی این فهرست متعلق به ژرژ سورا، نقاش امپرسیونیست فرانسوی، است. این نقاشی از آن نقاشی‌هایی است که حتی اگر به طور جدی دنبال‌کننده‌ی نقاشی نباشید نیز احتمالاً آن‌ها را به طور گذرا در جایی دیده‌اید. از این اثر به‌عنوان یکی از برترین آثار نقاشی نقطه‌نقطه یاد می‌کنند. این اثر در حال حاضر در مؤسسه هنر شیکاگو نگهداری می‌شود.

 

31- نقاشی تن‌شویان بزرگ

___________________________

 

تن‌شویان بزرگ از مشهورترین نقاشی‌های جهان است. خالق این شاهکار پل سزان است، کسی که نقشی مهم در سیر تاریخ نقاشی داشته‌است. این نقاشی پست‌امپرسیونیست، آثار مشهور زیادی دارد، خصوصاً آن‌ها که مجموع‌شان با نام طبیعت بی‌جان شناخته می‌شوند، اما به‌واقع به‌جرأت می‌توان نقاشی تن‌شویان بزرگ او را معروف‌ترین نقاشی‌اش دانست.

نقاشی تن‌شویان بزرگ خود جزئی از سری‌نقاشی‌های سزان با نام تن‌شویان است و البته بزرگ‌ترینِ آن‌هاست. گفته می‌شود سزان حدود 7 سال را صرف خلق این شاهکار کرده و شوربختانه با به‌سر آمدن عمر-اش نتوانسته این نقاشی را تمام کند، با این حال کم نیستند کسانی که این نقاشی را بهترین اثر از میان سری‌نقاشی‌های تن‌شویان و اصلاً بهترین اثر کل عمر سزان می‌دانند.

تن‌شویان بزرگ در حال حاضر در موزه‌ی هنری فیلادلفیا نگهداری می‌شود.

30- نقاشی گوتیک آمریکایی

___________________________

\"مروری

نقاشی گوتیک آمریکایی | معروف ترین نقاشی های جهان

نقاشی گوتیک آمریکایی اثر گرانت وود است. در نگاه اول، زن و مرد موجود در این نقاشی زن و شوهر جلوه می‌کنند اما در واقع زنِ حاضر در نقاشی خواهر خود گرانت وود و مرد حاضر در آن دندانپزشک خانوادگی آنان است. این اثر در ابتدا (مربوط به دهه‌ی 30 قرن بیستم) نه‌تنها مورد استقبال قرار نگرفت بلکه انتقادات بسیاری از آن شد؛ اما به‌تدریج دریافته شد که گرانت وود چه شاهکاری آفریده و چه راهی برای آفرینش نقاشی‌هایی نوین باز کرده است. از آن پس تا کنون همواره از این نقاشی به عنوان یکی از معروف ترین نقاشی های جهان یاد می‌شود.

29- نقاشی باربر گل

___________________________

\"مروری

نقاشی باربر گل | معروف ترین نقاشی های جهان

دیگو ریورا پارتنر فریدا کالو خالق نقاشی باربر گل است. از ریورا به عنوان برجسته‌ترین نقاش مکزیکی قرن بیستم یاد می‌کنند و البته نقاشی باربر گل از او در زمره‌ی مشهورترین نقاشی‌های جهان قرار دارد. گفته می‌شود کلیدی‌ترین عنصر موجود در این نقاشی، گل‌هایی ست که بر گرده‌ی مرد فشار آورده‌اند، گل‌هایی با رنگ روشن که نماد تجاری دیگو ریورا به شمار می‌روند.

28- نقاشی بانویی با قاقم

___________________________

\"نقاشی

این نقاشی هم از مشهورترین نقاشی‌های جهان است. گفته می‌شود در اواخر سده‌ی پانزدهم میلادی توسط داوینچی کشیده شده. نقاشی بانویی با قاقم پرتره‌ای از Cecilia Gallerani است، زمانی که او معشوقه‌ی Ludovico Sforza بود. اما Ludovico Sforza که بود؟ او دوک میلان بود و بنابراین گفته می‌شود داوینچی این نقاشی را زمانی کشیده که در خدمت دوک میلان بوده‌است.

در کل داوینچی در تمامی عمر-اش 4 پرتره از زنان کشیده، که همین نقاشی بانویی با قاقم یکی از آن‌ها است. البته که بدون‌تردید مشهورترینِ این پرتره‌ها پرتره‌ی مونالیزا است، نقاشی‌ای که در ادامه‌ی این نوشتار به آن اشاره خواهد شد.

27- نقاشی چشم اندازی با سقوط ایکاروس

___________________________

\"مروری

نقاشی چشم اندازی با سقوط ایکاروس | معروف ترین نقاشی های جهان

یک نقاشی قدیمی دیگر مربوط به قرن شانزدهم! نقاشی چشم اندازی با سقوط ایکاروس اثر پیتر بروگل هلندی است و تفسیر عمده دلالت دارد بر بی‌تفاوتی آدمیان نسبت به رنج دیگر انسان‌ها. ایکاروس، شخصیتی یونانی، پسر دایدالوس، در گوشه‌ی سمت راست نقاشی در حال سقوط در آب است و دیگران به کاروبار خود می‌رسند. یک نقاشی دیگر از بروگل با نام برج بابل در فهرست‌مان هست که در ادامه به آن خواهیم رسید.

 

26- نقاشی زایش ونوس

___________________________

تصویر سانسور شده‌است [به‌خواست کمیته‌ی فیلترینگ]

نقاشی زایش ونوس اثر ساندرو بوتیچلی است. این نقاشی احتمالاً مربوط به قرن پانزدهم میلادی بوده و از جمله ماندگارترین نقاشی های تاریخ به شمار می‌رود. نقاشی دلالت دارد بر ظهور الهه‌ی ونوس از دریا و پا نهادن به ساحل. بخش عمده‌ای از زیبایی این نقاشی مربوط به زیبایی الهه‌ی ونوس و هم‌چنین حالت محجوبی ست که دارد.

25- نقاشی مادر ویسلر

___________________________

\"مروری

نقاشی مادر ویسلر | نقاشی های معروف

نقاشی مادر ویسلر مربوط به نیمه‌ی دوم قرن نوزدهم و اثر جیمز ویسلر است. ویسلر در این نقاشی مادر-اش را در کنار دیواری خاکستری نشانده و نقاشی او را به بهترین شکل کشیده است. ترکیب رنگ‌های مشکی و خاکستری موضوعی است که در این نقاشی بر روی آن تأکید می‌شود. نکته‌ی جالب در ارتباط با این شاهکار این است که از ابتدا قرار نبود ویسلر مادر خود را به‌عنوان سوژه انتخاب کند، اما از آن‌جا که مدلی که قرار بود ویسلر نقاشی او را بکشد دیر به نزد ویسلر می‌آید، او نیز مادر را به جای او می‌نشاند و این‌گونه دست تقدیر موجب می‌شود که شاهکاری ماندگار در دنیای نقاشی آفریده شود.

24- نقاشی تداوم حافظه

___________________________

\"مروری

نقاشی تداوم حافظه | نقاشی های معروف

در فهرست ما از معروف ترین نقاشی های جهان اثری از سالوادور دالی، این نقاشِ مرموز و جالب قرن بیستمی، وجود دارد. قرار گرفتن سختی در کنار نرمی و نرم‌بودن ساعت‌های جیبی در این اثر سورئالیستی و تداعی‌گر بودن این اثر از افکار اینشتین و فروید از جمله مواردی هستند که موجب اشتهار و ماندگاری آن شده‌اند. گفتنی است که این مخلوق سال 1931 هم‌اکنون در موزه هنر مدرن نیویورک نگهداری می‌شود.

 

برای اطلاعات بیشتر روی دکمه‌ی بالا کلیک کنید

23- نقاشی پرتره دورا مار

___________________________

\"مروری

نقاشی پرتره دورا مار | نقاشی های معروف

نمی‌توان فهرستی از برترین یا ماندگارترین یا معروف ترین نقاشی های جهان تهیه کرد و اثری از پیکاسو را در آن نگنجاند. پرتره دورا مار به عنوان یکی از بهترین نقاشی های کوبیستی قرن بیستم شناخته می‌شود و مخلوق سال 1937 است. دورا مار عکاسی فرانسوی بود که مدتی با پیکاسو رابطه داشت و به همین دلیل چند اثر از آثار پیکاسو به او اختصاص داده شدند.

22- امپرسیون، طلوع آفتاب

___________________________ 

\"نقاشی

یکی دیگر از معروف ترین نقاشی های جهان نقاشی‌ای با نام «امپرسیون، طلوع آفتاب» است. خالقِ این شاهکار زیبا، نقاشِ فرانسوی کلود مونه است. او این نقاشی را در سال 1872 یا 1873 خلق کرده‌است. جالب است بدانید که این نقاشی پدر امپرسیونیسم است و مکتب نقاشی امپرسیونیسم نام‌اش را از همین نقاشی گرفته‌است

21- نقاشی تراس کافه در شب

___________________________

\"مروری

نقاشی تراس کافه در شب

باز هم اثری دیگر از هنرمند هلندی: ونگوگ. ون‌گوگ چند اثر با تمِ شب ستاره‌ای دارد که این اثر، یعنی نقاشی تراس کافه در شب، نخستینِ آن‌ها از لحاظ زمانی به شمار می‌رود. نقاشی مربوط به محلی است که ذوق ون‌گوگ را بیدارتر از همیشه کرد و کاری کرد که ونگوگ در آن دوره آثار فراوانی بیافریند، آثاری که اکثرشان به ماندگارترین آثار نقاشی تاریخ تبدیل شدند. تراس کافه در شب مربوط به سال 1888 بوده و در حال حاضر در موزه کرولر مولر هلند نگهداری می‌شود.

 

20- نقاشی ترکیب بندی 8 (Composition 8)

___________________________

\"مروری

نقاشی ترکیب بندی شماره 8 | معروف ترین نقاشی های جهان

شاهکاری از کاندینسکی. کاندینسکی را عمدتاً مبدع هنر انتزاعی می‌دانند، هنری که نه از اشخاص بلکه از اشکال استفاده می‌کند. نقاشی ترکیب بندی 8 یکی از نخستین آثار این نقاش روسی است.

19- نقاشی بوسه

___________________________

\"مروری

نقاشی بوسه | نقاشی های معروف

یکی دیگر از معروف ترین نقاشی های جهان نقاشی بوسه اثر گوستاو کلیمت است. استفاده از طلا در جای‌جای این اثر و البته اشتیاق نهفته‌ی زن به بوسه از جمله مواردی هستند که در این نقاشی جلب توجه می‌کنند. تقارن طلا و درخشش آن و البته بوسه‌ی عاشقانه‌ی یک مرد از معشوقه‌ی خود جالب‌ترین نکته‌ی این شاهکار کلیمت است.

18- نقاشی برج بابل

___________________________

\"نقاشی

برج بابل از نقاشی‌های دوران رنسانس نوشتارمان است. این نقاشی برج بابل را به تصویر می‌کشد، البته برج بابلی که پیتر بروگلِ نقاش آن را تصور و تخیل کرده‌است. برج بابل ساختمانی‌ست که در سفر پیدایش به آن اشاره شده، اما قرن‌ها پیش تخریب شده‌است. در سفر پیدایش، به‌واسطه‌ی این برج چندزبانگیِ انسان‌ها را تبیین کرده‌اند. آورده‌اند که انسان‌ها قبل از آن‌که برج بابل درست شود همه به یک زبان سخن می‌گفته‌اند. روزی مردم به سرزمین شنعار در بابل رسیدند و توافق کردند که برجی بلند بسازند تا به‌واسطه‌اش به بهشت برسند. خدا زبان آن‌ها را تغییر داد تا هر یک نفهمند که چه می‌گویند و پس از آن هر قشری را در سرزمینی دیگر پراکنده ساخت!

جالب است که پیتر بروگل در خلق‌کردن تصویر-اش از برج بابل، تصویری از کولوسئومِ ایتالیا نیز در ذهن داشته‌است. گفتنی است که این نقاشی مربوط به سال 1593 است.

17- نقاشی رقص در مولن دلا گالت

___________________________

\"مروری

نقاشی رقص در مولن دلا گالت | نقاشی های معروف

این اثر مربوط به نقاش فرانسوی یعنی رنوآر است و در سال 1876 کشیده شده است. گفته می‌شود افراد حاضر در این نقاشی دوستان خود رنوآر هستند. ترکیب رنگ‌ها و البته نورپردازی در این نقاشی امپرسیونییستی از نکات جالب توجه آن هستند. این نقاشی در حال حاضر در موزه اورسای پاریس نگهداری می‌شود.

16- نقاشی سرگردان بر فراز دریای مه

___________________________

\"نقاشی

نقاشی سرگردان بر فراز دریای مه | نقاشی های معروف

کم‌تر کسی است که نقاشی سرگردان بر فراز دریای مه را ندیده باشد. قطعاً این نقاشی از بهترین نقاشی های تاریخ است و به‌واقع نمی‌توان سخن از معروف ترین نقاشی های جهان به میان آورد و اشاره‌ای به این نقاشی نکرد. این شاهکار اثر کاسپار داوید فردریش بوده و در سال 1818 خلق شده‌است.

سرگردان بر فراز مه در قرن نوزدهم در آلمان، زمانی که رمانتیسیسم در اوج بود، خلق شده و همواره از آن به‌مثابه‌ی یکی از شاهکارهای این سبک شناخته می‌شود. در حال حاضر این نقاشی در Kunsthalle در شهر هامبورگ نگهداری می‎شود.

 15- نقاشی سوم ماه مه 1808

___________________________

\"\"

نقاشی سوم ماه مه 1808

شاهکاری از فرانسیس گویا. این نقاشی نشان‌دهنده‌ی تیرباران اسپانیایی‌ها توسط سربازان ناپلئون است. نورپردازی این اثر شاهکارترین قسمت آن است.

 14- نقاشی ناپلئون در حال عبور از آلپ

___________________________

\"بهترین

این نقاشی شاهکاری از ژاک لویی داوید، نقاش فرانسوی، است که درست در سال اول قرن نوزدهم خلق شده؛ زمانی که صرفاً 11 سال از انقلاب فرانسه می‌گذشت و ناپلئون در حال اوج‌گرفتن بود. گفته می‌شود این نقاشی مشهور 5 نسخه دارد که البته کلیت این نسخه‌ها به‌مانند هم اند، اما در برخی جزئیات با هم تفاوت دارند. از میان این 5 نسخه، آن که ناپلئون ردایی نارنجی بر تن دارد و چهره‌اش جوان است و روی اسبی سفید سوار است، نسخه‌ای اصلی است. 2 تا از نسخه‌های این نقاشی در کاخ ورسای در نزدیکی پاریس نگهداری می‎شوند.

13- نقاشی لاس منیناس یا ندیمه‌ها

___________________________

\"مروری

نقاشی ندیمه‌ها | نقاشی های معروف

نقاشی لاس منیناس یکی از مشهورترین نقاشی های تاریخ است. این نقاشی اثر ولاسکز اسپانیایی بوده و مربوط به قرن هفدهم است. سال‌هاست که بحث‌های بسیاری میان منتقدان در باب این نقاشی وجود دارد. این نقاشی دوران باروک را گاه به عنوان بهترین نقاشی تاریخ اسپانیا نیز می‌شناسند.

 

12- نقاشی پرتره آرلونفینی

___________________________

\"مروری

نقاشی پرتره آرلونفینی | معروف ترین نقاشی های جهان

یکی از قدیمی‌ترین و درعین‌حال معروف ترین نقاشی های تاریخ همین نقاشی است. این نقاشی اثر یان ون آیک است و در سال 1434 خلق شده. این نقاشی پرتره‌ای از تاجر آن زمان، آرلونفینی، و همسر-اش است. جالب است که همواره نظر بر این بوده که همسر او باردار است، اما برخی دیگر معتقد اند که همسر آرلونفینی در این نقاشی باردار نیست بلکه به سبک مد آن زمان لباس پوشیده است.

11- نقاشی جیغ

___________________________

\"مروری

نقاشی جیغ

نقاشی جیغ مشهورترین اثر اکسپرسیونیستی ادوارد مونک به شمار می‌رود و آسمان خونین آن اضطراب و دلهره‌ای سنگین را نشان می‌دهد. این نقاشی مربوط به سال 1893 است و از اولین آثار اکسپرسیونیستی محسوب می‌شود.

10- نقاشی‌های نیلوفرهای آبی

___________________________

\"مروری

نقاشی نیلوفرهای آبی | معروف ترین نقاشی های جهان

نقاشی‌های نیلوفرهای آبی از معروف ترین نقاشی های جهان هستند. این سری نقاشی‌ها که تعدادشان به 250 می‌رسد مجموعه نقاشی‌هایی از برکه‌ای نزدیک به محل زندگی کلود مونه هستند. احتمالاً هیچ فهرستی از بهترین نقاشی های تاریخ را پیدا نخواهید کرد که نقاشی‌های نیلوفرهای آبی کلود مونه در آن وجود نداشته باشند.

9- نقاشی دو فریدا

___________________________

\"معروف

دو فریدا (1939)

دو فریدا مشهورترین نقاشی فریدا کالو است. کالو زنی رنجور بود که در اکثر روزهای عمر خود زجر کشید. دردها و زجرهای او را در اکثر نقاشی‌های‎اش می‌توان دید، چراکه اکثر قریب‌به‌اتفاق نقاشی‌های این زن مکزیکی از خود او و حالات‌اش هستند. تصادفی سخت در اوایل جوانی موجب آسیب‌هایی جدی به بدن او شد، آسیب‌هایی که تا پایان عمر همراه‌اش بودند و اکثر اوقات آزار-اش دادند؛ با این حال هیچ‌وقت از پا ننشست و زندگی را به سستی و بیهودگی سَر نکرد. نقاشی‌های کالو را عمدتاً با عنوان نقاشی‌هایی در سبک سورئالیسم می‌شناسند.

 

8- نقاشی آفرینش آدم

___________________________

\"مروری

نقاشی آفرینش آدم

این اثر از بهترین نقاشی های تاریخ به حساب می‌آید. میکل آنژ آن را در سال 1512 میلادی آفرید و از آن زمان تا کنون همواره از آن به عنوان یکی از بهترین نقاشی های تاریخ یاد می‌کنند. در این اثر خداوند در قالب مردی ریش‌سفید ظاهر شده و در حال دمیدن روح به آدم است. گفته‌ها و بحث‌ها در باب این نقاشی بسیار اند که البته در این مختصر نمی‌توان در مورد آن‌ها صحبت کرد.

7- نقاشی شام آخر

___________________________

\"مروری

نقاشی شام آخر | معروف ترین نقاشی های جهان

هفتمین اثر فهرست معروف ترین نقاشی های جهان مربوط است به یکی از نابغه‌های تاریخ بشریت: لئوناردو داوینچی. این نقاشی دلالت دارد بر آخرین شامی که مسیح با یاران‌اش می‌خورد. همچون سایر شاهکارهای نقاشی، بحث‌ها در مورد این نقاشی نیز بسیار اند. گفته می‌شود که این نقاشی در سال‌های پایانی قرن پانزدهم کشیده شده است.

6- نقاشی گرنیکا

___________________________

\"مروری

نقاشی گرنیکا | معروف ترین نقاشی های جهان

نقاشی گرنیکا از مشهورترین نقاشی های پیکاسو و البته دنیا بوده و به نظر می‌رسد تا بشر در این کره زندگی می‌کند از آن به عنوان یکی از بهترین آثار نقاشی تاریخ یاد شود. نقاشی گرنیکا اثر پابلو پیکاسو احتمالاً بمباران دهکده‌ی گرنیکا در کشور اسپانیا را نشان می‌دهد. خشونت، جنگ، دلزدگی، بی‌رحمی و مرگ از مؤلفه‌های اصلی تابلوی گرنیکا هستند.

البته این نقاشی کوبیستی تفسیرهای متعددی می‌طلبد و به راحتی نمی‌توان آن را به‌صراحت به بمباران و مرگ و جنگ نسبت داد.

بهترین آثار پیکاسو را می‌توانید در این لینک ببینید: بهترین آثار پیکاسو.

 5- نقاشی دختری با گوشواره مروارید

___________________________

\"مروری

نقاشی دختری با گوشواره مروارید | معروف ترین نقاشی های جهان

این نقاشی شاهکاری از یوهانس ورمر هلندی نقاشی قرن هفدهمی است. پس‌زمینه‌ی مشکی این نقاشی موجب می‌شود که نتوان آن را به هیچ زمان و مکان خاصی نسبت داد. سال‌های سال است که این نقاشی الهام‌بخش بسیاری از هنرمندان در شاخه‌های مختلف هنر است و از آن به عنوان اثری برجسته در تاریخ نقاشی یاد می‌شود. این دختر هنوز که هنوز است پس از حدود سه قرن از آفرینش آن توسط ورمر ناشناخته مانده و این امر به سبب پس‌زمینه‌ی سیاه و عدم وجود یک ویژگی خاص در لباس‌ها و چهره‌ی اوست.

گفتنی است که از این اثر با عنوان مونالیزای هلندی یاد می‌شود.

4- نقاشی گشت شبانه

___________________________

\"مروری

نقاشی گشت شبانه | معروف ترین نقاشی های جهان

رتبه‎‌ی سوم فهرست ما را نقاشی گشت شبانه اثر هنرمند هلندی یعنی رامبرانت از آنِ خود کرده است. گشت شبانه که گاهی آن را با عنوان نگهبان شب نیز می‌خوانند در واقع نشان‌گر شب نیست، بلکه این نام‌ها بعدها بر روی این اثر نهاده شدند. این نقاشی دلالت دارد بر محافظان شهر که وظیفه‌شان تأمین امنیت شهر است. این شاهکار در موزه آمستردام نگهداری می‌شود و روزانه افراد بسیاری از آن دیدن می‌کنند. ضمناً این نقاشی مخلوق سال 1642 است.

 3- نقاشی شب پر ستاره

___________________________

\"مروری

نقاشی شب پر ستاره

شاهکار ونگوگ در رتبه‌ی سوم فهرست معروف ترین نقاشی های جهان ما قرار دارد. شب پرستاره مربوط به سال 1889 بوده و ونگوگ آن را زمانی آفریده که در بیمارستان روانی بستری بوده‌است. این شاهکار در حال حاضر در موزه مدرن نیویورک نگهداری می‌شود.

برای دانستن بیش‌تر در مورد شب پر ستاره روی لینک کلیک کنید: نگاهی به نقاشی شب پر ستاره.

2- نقاشی مدرسه آتن

___________________________

\"مروری

نقاشی مدرسه آتن | معروف ترین نقاشی های جهان

اثری از میکل آنژ به عنوان یکی از برترین نقاشان عصر رنسانس در این فهرست بود و حال نوبت به اثری از یکی دیگر از برترین نقاشان رنسانس یعنی رافائل رسیده‌است. به‌تصویرکشیدن افلاطون، ارسطو، فیثاغورس، آناکسیماندروس و بسیاری دیگر از فلاسفه‌ی یونانی در یک قاب و آن هم به این زیبایی موجب شده که این اثر پس از گذشت نزدیک به 5 قرن هنوز هم به عنوان یکی از برترین نقاشی های جهان شناخته شود. این اثر در حال حاضر در واتیکان نگهداری می‌شود.

 

 

1- نقاشی مونالیزا

___________________________

\"مروری

نقاشی مونالیزا | معروف ترین نقاشی های جهان

و اما رتبه‌ی اول فهرست معروف ترین نقاشی های جهان اختصاص دارد به شاهکار تمام دوران‌ها: مونالیزا. داوینچی کارهای بسیاری کرده که به‌واسطه‌ی آن‌ها از او به عنوان نابغه‌ی تاریخ بشریت یاد می‌شود، اما اگر فقط یک کار می‌کرد و آن کار هم خلق مونالیزا بود باز هم لایق آن بود که از او با عنوان نابغه یاد شود.

در طی قرن‌ها بحث‌های زیادی در ارتباط با این نقاشی وجود داشته و دارد، اما چند سالی است که نظر بر این است که این اثر نقاشی لیزا دل ژکوندو یکی از اعضای خاندان گراردینی در قرن شانزدهم در ایتالیا است و شوهر این زن بوده که سفارش کشیدن این شاهکار را به داوینچی داده است. محال است فهرستی از معروف ترین نقاشی های جهان پیدا کنید که نقاشی مونالیزا یا لبخند ژکوند رتبه‌ی نخست آن فهرست نباشد. با اختلاف می‌توان مونالیزا را معروف ترین نقاشی جهان معرفی کرد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *