رازهای پیتر دراکر برای مذاکره

رازهای پیتر دراکر برای مذاکره

رازهای پیتر دراکر برای مذاکره

 

روشهای برگزیده از پیتر دراکر برای مذاکره

 

شاید کمتر کارافرین و یا مدیر و دانشجویی اسم دراکر را نشنیده باشد او یکی از پیشگامان علم مدیریت است او در زمینه ارائه و عرضه تئوریهای مدیریتی برای خود سبک خاصی را ایجاد نموده است .

آری پیتر دراکر اندیشمند و صاحبنظر بزرگ آمریکایی در عرصه مدیریت به شدت معتقد است ، هنر متقاعد کردن و راز موفقیت انسانها و یا شرکتهای تجاری موفق یک رشته رفتارها و ورویه های حرفه ای و خاص است.

 

امروزه بسیاری از شرکتها جهت برنده شدن در مناقصات و مزایده ها در عرصه تجارت ، از متخصصین زبده در امر مذاکرات تجاری بهره می گیرند.در اینجا برای شما را با چند راهکار در مذاکرات تجاریآشنا می کنیم.که حاصل تجربیات این مشاور حرفه ای می باشد این موتارد را از زبان دراکر اینگونه برایتان نقل خواهیم کرد:

– هرگز اولین پیشنهاد را شما ندهید :

بسیار ساده است، اینطور نیست؟ تا آنجا که می توانید، در هر موقعیتی هم که برای مذاکره قرار دارید، اولین پیشنهاد را شما ندهید. اگر طرف شما با یک پیشنهاد بزرگ جلو آمد، نشان می دهد که ممکن است معامله انجام نشود و آنها راهشان را بکشند و بروند چون سنگ بزرگ همیشه نشانه نزدن است. با رعایت این نکته می توانید از قصد و نیت طرفتان مطلع شوید.

 

پیوسته دو خریدار را در کنار هم قرار دهید.

 

کاری که به شما خیلی قدرت عمل می دهد این است که همیشه برای یک جنس مشخص دو خریدار را کنار هم قرار دهید. چه در کار باشد و چه در تجارت، اینکه دو نفر خواستار شما باشند همیشه باعث افزایش قدرت شما می شود.

 

پیوسته قیمت بالاتری بدهید

همیشه قیمتی بالاتر از قیمت واقعی خودتان اعلام کنید، اما نه اینقدر بالا که کسی حتی برای نگاه کردن هم جلو نیاید چون با اینکار فقط یک طمعکار جلوه خواهید کرد.

هرگز خود را مشتاق نشان نداده قانون پوکر فیس

هر چقدر هم که به نظرتان معامله عالی باشد و کلی با آن سود کرده باشید و بسیار خوشحال باشید، هیچوقت چهره خود را شاد و مشتاق به طرف مقابل نشان ندهید. چون با اینکار درونتان را به آنها نشان خواهید داد و این اصلاً خوب نیست. پس لطفا پیوسته سعی کنید که حالت خونسرد و آرام بخودبگیرید.

 

همیشه فکر کنید طرف مقابل هم به شما نیاز دارد

 

یکی از سخت ترین قسمت های معامله این است که شما فکر کنید طرف شدیداً به شما نیاز دارد. اگر اینطور فکر نکنید، اعتمد به نفستان پایین خواهد آمد. همیشه در ذهنتان مجسم کنید که طرف معامله عمیقاً خواستار کالای شماست.

 

سکوت کلید موفقیت

 

گاهی اوقات وقتی پیشنهادی به شما ارائه می شود، خیلی مهم است که جوابی نداده و چیزی نگویید. برای ۳۰ دقیقه، ۹۰ دقیقه، یک ساعت، برای هر چقدر که شده دهانتان را باز نکنید. سکوتی ناراحت کننده ایجاد کنید و طرف مقابل برای شکستن این سکوت جزئیات بیشتری بیان خواهد کرد. شما ساکت بمانید، کناره گیری نکنید اما فقط به آنچه که طرف مقابل بازگو می کند گوش فرا ده

 

 چه با دانستن در مورد گذشته طرف معامله تان باشد، چه اتفاقاتی که در جریان مذاکره می افتد یا تحقیق در مورد کالای مورد نظر باشد، همیشه بدانید که در چه مورد می خواهید صحبت کنید.

 هیچگاه  وسط کار مذاکره را بر هم نزنید

در معاملات همیشه تخفیف و امتیاز دهی صورت می گیرد. مهم نیست که از چقدر می گذرید تا مذاکره را تمام کنید، اما مهم این است که مذاکره نباید بر هم بخورد. هر چند که ممکن است آخر کار اصلاً رضایت زیادی از آن مذاکره نداشته باشید.

 

مودب باشید

 

مهم نیست که طرف مقابلتان با شما بد حرف می زند یا کالایتان را تحقیر می کند، شما هیچگاه خونسردی خود را از دست ندهید. با بدرفتاری چیزی جز شرمندگی نصیبتان نخواهد شد.

مازیارمیرمدرس مذاکره و زبان بدن

 

منابعی برای مطالعات بیشتر:

دوره کامل اصول و فنون پیشرفته مذاکره و زبان بدن در اصفهان

تاکتیکهای یک مذاکره کننده موفق

هفت تکنیک طلایی برای یک مذاکره حرفه ای

آموزش تکنیک‌های پیشرفته مذاکره

تکنیکهای طلایی موفقیت در مذاکره قسمت اول

تکنیکهای طلایی موفقیت در مذاکره قسمت دوم

تکنیکهای طلایی موفقیت در مذاکره قسمت سوم

مازیار میر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *