کارگاه پیشرفته ارتباطات موثر ویژه مدیران و سرپرستان

بنیاد میر | مدرسه مدیریت و رهبری

کارگاه پیشرفته ارتباطات موثر ویژه مدیران و سرپرستان

کارگاه پیشرفته ارتباطات موثر ویژه مدیران

 

mazyarmir.com@gmail.com

https://www.aparat.com/mazyarmir
https://www.aparat.com/zabane_badan
https://t.me/Iranian_leadership_school
https://www.instagram.com/mazyare.mir
https://www.linkedin.com/in/mazyarmir

آمار وردپرس بازدید ها: ۳,۷۹۱,۸۲۵

ارتباط مؤثر
ارتباط موثر چیست؟
ما هر روز به شیوه های مختلف با سایرین ارتباط برقرار کرده و اندیشه ها ،‌احساسات و دانسته های خود را به یکدیگر منتقل می کنیم اما فراموش نکنید چنانچه خواهان برقراری ارتباط سودمند باشید باید از راه های درست برقراری ارتباط آگاه بوده و راه کارها را در جای مناسب آن اعمال نمایید .
همه کارهای شما ارتباط است
در نظر داشته باشید که لحظه لحظه زندگی شما ،سرشار از انواع پیام ها و ارتباطات است . هنگامی که به یک مهمانی می روید و لباس خوش رنگی می پوشید به شیوه ای غیر کلامی به دیگران این پیام را می رسانید که من شاد هستم ،‌کلامی که به زبان می آوریدنظرات ، عقاید و شخصیت شما را به دیگران معرفی می کند . همچنین طرز رانندگی شما ،‌غذایی که می خورید ،‌توجهی که به ظاهرتان دارید مشخص میکند که چه احساسی نسبت به خود داشته و انتظار دارید که دیگران چگونه با شما رفتار کنند .
پیام را چگونه شروع کنید
اشتباه نادرست در آغاز یک کلام باعث می شود که مخاطب منظور شما را کاملا اشتباه متوجه شود بنابر این مراقب باشید چون همان چند کلمه آغازین کافی است تا مخاطب برداشت های مختلفی ازحرف شما داشته باشد به همین دلیل بخشی از موفقیت در هر ارتباطبه جگونگی آغاز آن بستگی دارد .
ارتباط دو طرفه است
همان طئر که حرکات ، سخنان و ظاهر شما پیامهایی را به دیگران القا می کند شما نیز باید در صد دریافت پیام از دیگران باشید.حرفهای اطرافیانتان را بشنوید ،‌به حرکات و ظاهر آ نها توجه کنید و سعی کنید آمها را بشناسید .
   

چند مهارت رفتاری

تماس چشمی

ارتباط چشمی از مهمترین مهارتهای ارتباطی است . فکر نکنید یک نگاه کردن شتاب زده ارتباط برقرار میکند . برخورد چشمی منسب بیش از یک نگاه سریع تاثیر گذار است و باعث ایجاد حس اطمینان و اعتماد مخاطب نسبت به شما می شود ،‌سعی کنید در نگاهتان صمیمیت و جدیت باشد . آهسته پلک نزنید آهسته پلک زدن ،‌احساس فاصله و سردی را به بیننده القا می کند اگر عادت دارید هنگام صحبت کردن به گونه  ،‌گوش، بینی ،یا دهان فرد مقابلتان نگاه کنید این عادت را کنار بگذارید .ممکن است این تصور برای فرد مقابل بوجود آید که شما به او اهمیت نمی دهید و یا دوست دارید که زودتر آن محل را ترک کنید . از گوشه چشم به کسی خیره نشویدزیرا مخاطب فکر می کند در حال ترزیابی او هستید یا شاید هم نسبت به او شک دارید . البته نگاه مستقیم را با زل زدن اشتباه نگیرید .
ایستادن
بهترین طریقه ایستان طوری است که کشیده باشید و آسان و راحت حرکت کنید .زمانی ارتباطی مؤثرخواهید داشت که بدنتانانعطاف لازم داشته باشد . خشک و بی حرکت نباشید و در عین حال حرکات اضافی نداشته باشید .چگونه ایستادن شما نشان دهنده فکر و ذهن شماست .
حرکات دست وصورت
باید یاد بگیرید هنگام صحبت کردن طبیعی و آرام باشید .دست هایتان را راحت وبطور طبیعی کنار خود قرار داده وآنها را بیهوده حرکت ندهید .
لباس و ظاهر
تاثیر اولین حضور شما بر دیگران مهم و اساسی است . معمولا افراد در ۵ ثانیه اول شما را محک می زنند . و مطوئنا این محک زدن نمی تواند بر اساس عقاید ،‌نظرات تجربیات وفضایل اخلاقی شماباشد آنها فقط فرصت دارند که ظاهر شمارا براندازکنند البتهمنظور ایننیست که تمام انرژی خود را صرف رسیدگی به سر و وضع ظاهریتان بکنید بلکه فقط کافی است که چند دقیقه آنچه را که میخواهید بپوشید بررسی کنید .
صدا
صدای شما اصلی ترین وسیله برای انتقال پیام محسوب میشود ، تحقیقات نشان می دهد که زمانی که دیده نمی شوید مثلا وقتی با تلفن صحبت می کنید ۸۴ در صد از شخصیت خود را نشان می دهید .سعی کنید که یکنواخت صحبت نکنید به کلماتتان زیر و بم دهید و با انتخاب درست کلمات ارتباطی مؤثر با دیگران برقرار کنید .مستقیم صحبت کنید و ازپیچاندن و عوض کردن مفاهیم خودداری کنید . در میان صحبت هایتان ۳-۴ ثانیه مکث کنید . مکث کردن به شما کمک می کند تا از کلمات زاید و طولانی کمتر استفاده کنید .


   فنون ارتباط مؤثر

برای برفراری ارتباط مناسب با افراد ابتدا باید نحوه برقراری ارتباط و تیپ ادراکی آنها را تشخیص دهید تا بتوانید بهترین ارتباط را با آنها برقرار کنید
افراد بصری
این دسته افراد چشمها را به عنوان کانال اولیه دریافت پیام به کار برده و جهان را بر اساس تصاویر درک میکنند. افکار تصویری آنها با سرعت همراه است و لذا برای هماهنگی خود با افمارشان غالبا سریع حرف می زنند . هنگام ارتبط با این گونه افراد از تند صحبت کردنشان ناراحت نشوید . سرعت کلام خود را افزایش دهید به آنان نگاه کنید راه بروید و از فیلم و تئاتر صحبت کنید .
افراد سمعی
افراد سمعی دنیا را با اصوات و آوا و موسیقی درک می کنند و شنوایی بر آنها حاکم است و دوست دارند مطالبی را بارها و بارها بشنوند .برای نفوذ در این گونه افراد باید مواظب حرف زدنتان باشید . سعی کنید لحن و تنین خاصی را به کار ببرید . شمرده موضون و زیبا با آنان صحبت کنید و زیاد به آنها تلفن بزنید .
افراد لمسی
این دسته از افراد جهان را نه به صورت سمعی و نه به صورت بصری بلکه به صورت امور ملموس درک می کنند . معمولا افراد درون گرا متین و منطقی هستند . یک از رموز ارتباط موفق با آنان این است که به سبک خودشان حرف بزنید . برای اینکه به این گونه افراد ثابت کنید که به آنها توجه دارید و یا با آنها احساس همدردی می کنید باید آنها را لمس کنید مثلا دستشان را بگیرید و یا شانه هایشان را لمس کنید .
افراد سلطه جو
این افراد از ذهنی جستجو گر برخوردارند و از تغییر و تحول ،‌مخاطره جویی و تنوع به شدت استقبال می کنند . لازم است برای ارتباط مؤثر با آنها سرعت عمل نشان دهید ،‌به حقایق اشاره کرده و ابراز احساسات شخصی نکنید . لازم نیست از شخصیت او تعریف کنید بلکه از نقطه نظرها و عملکردهای شایسته و برازنده اش حرف بزنید . هرگز پراکنده گویی نکنید و به اصل مطالب بپردازید.
افراد حسابگر
افرادی وقت شناس ،‌منظم ،‌وظیفه شناس و با حوصله اند که به جنبه های واقعی و ملموس هر کاری توجه می کنند . برای هماهنگ شدن با این افراد مجالشان دهید که در هر کار تجزیه و تحلیل کنند و با ارائه مدرک به آنها اطمینان دهید که کارها دقیق و منظم پیش می رود .آنها باید در جزئیات کار قرار گیرند و آنرا به روشنی درک کنند .نظم و ترتیب و منطق را با امور خود بیامیزید تا بتوانید رابطه ای مناسب با این قبیل افراد برقرار کنید .

افراد سازگار
افراد سازگار همیشه خود را با دیگران همگام میکنند و برای بر طرف کردن نیازهای دیگران تلاشهای زیادی به خرج می دهند
. سعی کنید برای همسو شدن با آنها در موضع آنان قرار بگیرید و با آنها هم رای و هم صدا شوید از اقدامات جسورانه و عجولانه بپرهیزید و از بحث و جدال با آنها خودداری کنید . آنها وظیفه شناس و قابل اعتماد هستند از این رو برای انجام کاری خوب و با کیفیت فقط کافی است که رهنمود های لازم را به آنها توصیه کنید و ابزار و وسایل لازم را در اختیارشان قرار دهید .


     چگونه گفتگو را آ غاز کنیم

تبسم کنید

وقتی لبخند می زنید نشان می دهید که برای طرف مقابلتان احترام و توجه قائلید . تبسم نشانه نظر مثبت شما به فردی است که فصد دارید با او ارتباط برقرار کنید این امر باعث می شود که طرف مقابل در موقعیتی قرار گیرد که به صحبت شما علاقه مند شود .
در سلان کردن پیش دستی کنید
امتیاز پیش دستی در سلام کردن این است که به شما فرصت می دهد که جهت و مسیر صحبت را هدایت کنید و به طرف مقابل هم این امکان را میدهد که شما را شخصی قابل اطمینان و صمیمی ارزیابی کند . وقتی در صحبت کردن پیش قدم می شوید پاسخ مثبت تری دریافت می کنید که باعث تقویت حس اعتماد به نفس شما می شود .
سؤالاتی را بپرسید که جواب ساده داشته باشند
پرسیدن سؤالات ستده از جمله راه های خوب برای شکستن  سردی محیط و آغاز ارتباط است . سؤالات خود را می توانید با توجه به آن چه که میبینید مطرح کنید . سعی کنید درباره وقایع مثبت صحبت کنید .
اطلاعات بیشتری کسب کنید
حال نوبت به گوش کردن می رسد و اینکه در جستجوی اطلاعات بیشتری باشید . اگر با دقت به رفتار فرد مقابل  فعالیتها و کلمات او توجه کنید می توانید اطلاعات زیادی درباره او بدست آورید . از گفتگو درباره مرگ حوادث تاسف بار و مانند اینها خودداری کنید . مشکلات و گرفتاریهای خود را با دیگران مطرح نکنید و مراقب باشید درباره موضوعاتی که فرد مقابل شما به آن علاقه ای ندارد پافشاری نکنید .اگر سؤال شما بی جواب ماند اصرار نداشته باشید که جواب شما را بدهد و موضوع صحبت را عوض کنید .
راجع به خود اطلاعات مختصری بدهید
این راهی است که شما را بهتر بشناسند . بهتر است راجع به مسائل خصوصی خود صحبت نکنید ولی آنقدر هم مرموز نباشید که کسی نتواند محل زندگیتان را بپرسد .وآ»قدر هم ساده نباشید که در طول نیم ساعت آشنایی همه از بزرگترین مشکل شما با همسرتان مطلع شوند
اسامی را به خاطر بسپارید
یکی از مهمترین راههای حفظ ارتباط مؤثر به خاطر سپردن نام دیگران است به خاطر سپردن نام اشخاص آنها را تا حد زیادی نسبت به شما خوش بین میکند .
  

دشواری های گفتگو

شاید وقتی عنوان گفتگوی دشوار را بشنوید موضوعاتی از قبیل سیاست ، جنگ ، نژاد و مسائل ازاین قبیل در ذهنتان شکل بگیرد . اما دشواری گفتگو به موضوعات تخصصی و پیچیده محدود نیست . هر زمان احساس کنید آسیب پذیر شده اید یا از نتیجه صحبت اطلاع نداری در حال یک صحبت دشوار هستید . همه ما در زندگی با گفتگوهایی مواجه می شویم که در نظرمان ناخوشایند هستند و به نحوی سعی داریم از آنها دوری کنیم اما در عین حال احساس می کنیم که طرح آنها ضروری است .

در چنین موقعیتی چگونه باید رفتار کنیم


بهتر است واکنش خود را در برابر قضایا تغییر دهید . فراموش نکنید که شاید ما با یک فرض کاملا اشتبه جلو می رویم . پیش فرضی که به ما می گوید حق با من است و تو اشتباه می کنی کنار گذاشتن فرضیه حق با کیست و به جای آن توجه به برداشت ها و ارزش های هر دو طرف حائز اهمیت است .
قصد و نیت اختراع نکنید
معمولا ما فرض را بر این می گذاریم که از قصد و نیت طرف مقابل اطلاع داریم ،در حالی که به هیچ وجه این طور نیست و هنگامی هم که از قصد و نیت کسی اطلاع نداریم فکر می کنیم که او نیت بدی دارد .اما فراموش نکنید که شما برای مردم نیتب را خلق می کنید که اصلا از حقیقت آن آگاهی ندارید.
هرگز مشاجره نکنید
مشاجره به جای آنکه به ما کمک کند تا از نظرات متفاوت یکدیگر آگاه شویم یک جبهه نبرد میان ما و دیگران ایجاد می کند و به جای نزدیک شدن شما به دیگران میانتان فاصله می اندازد . برای اینکه در یک اختلاف نظر به جایی برسید باید ماجرا را از دید طرف مقابل نگاه کنید . باید ببینید که نتیجه گیری او در محدوده عقایدش چه معنا و مفهومی دارد و در ضمن باید کمک کنید تا او نیز نتیجه گیری شما را درک کند .
   

اصول بر هم زننده ارتباطv

غالبا ما هنگام برقراری ارتباط با دیگران  شیوه های غلطی را به کار می بریم که مانع از ایجاد یک ارتباط موفق است و حتی می تواند باعث مختل شدن ارتباط شود.

سرزنش نکنید

سرزنش کردن اغلب مقاومت دیگران را افزایش می دهد و لجاجت ایجاد می کند . سرزنش بیش از حد دیگران را نسبت به قضاوت شما بی اعتنا می سازد کلام شما اهمیت و وزن خود را از دست می دهد .

تحقیر نکنید

سعی کنید هنگام صحبت کردن طرف مقابل را بی ارزش نسازید . این کار سبب رنجش شده و در نتیجه حرف شما را هر چقدر هم که منطقی باشد نمی پذیرد .

قهر نکنید


با این رفتار شما این حس را ایجاد می کنید که از رسیدن به یک نقطه تفاهم جلوگیری می کنید و مانع از برقراری ارتباط می شوید به علاوه نشان مکی دهید که از شخصیتی رشد نیافته و کودک گونه برخوردارید .

قربانی نباشید

هرگز از خود شخصیتی قربانی نسازید . شاید تصور می کنید که با سکوت کردن و پذیرفتن بی چون و چرا به بحث ها خاتمه می دهید ولی این امر باعث می شود احساسی غیر واقعی نسبت به خود داشته باشید و در نظر دیگران آدمی متزلزل جلوه کنید و بعد از مدتی هیچ کس مایل به برقراری ارتباط با شما نخواهد بود.

از اشتباهات خود دفاع نکنید

اشتباهات خود را قبول کرده و برای انجام عمل اشتباهی که از شما سرزده مرتبا توجیه و دلیل نیاورید با این کار دیگران تصور می کنند که شما قادر به درک درست مسائل نیستید و یا آنقدر خود خواه هستید که از یک عذر خواهی کوچک فرار می کنید

مبحث را منحرف نکنید


در برابر یک انتقاد کوچک فورا نقطه ضعف طرف مقابل را مطرح نکنید تا از خود دفاع کرده باشید . سعی کنید درباره همان موضوع صحبت کنید و نه چیزهای دیگر . مثلا ممکن است همسرتان به شما بگوید : غذای امروز خیلی بی مزه و بی نمک بود و شما در جواب بگویید:نه این که غذای مادرت خوب است . چنانچه موضوعاتی را پیش بکشید که هیچ ربطی به مسئله مطرح شده ندارد ارتباط برقرار نمی شود .


  مهارت های تاثیر گذاری

یکی از راههای تاثیر گذاری مثبت بر روی افراد شناخت نیازهای قلبی آنان و تلاش برای برآورده کردن آنهاست .


قدرت کلام


سعی کنید با گفتار و کردار خود اسباب خوشحالی و مسرت دیگران را فراهم کنید
کسب محبوبیت : برای بدست آوردن محبوبیت باید با نهایت صمیمیت به مردم توجه کنید
در جهت منافع دیگران گام بردارید
اگر از آن دسته آدمهایی هستید که به دیگران و مشکلاتشان توجه نمی کنند بدانید که هرگز نمی توانید روی کسی تاثیر بگذارید
وارتباطی درست و موثر برقرار کنید . در جهت منافع دیگران گام برداشته و منافع خود را با آنها همگام کنید .
به حرفهای دیگران با دقت گوش کنید
برای گوش کردن نه تنها از گوش ها بلکه از چشمهایتان نیز استفادهکنید . زیرا گاهی اوقلت حالت چهره و پستها از کلمات گویاتر هستند و مفاهیم بیشتری را منتقل می کنند . عدم دقت و علاقه کافی در گوش کردن یک اهانت آشکار تلقی شده و باعث عدم ارتباط می شود
عقاید خود را به زور به دیگران تحمیل نکنید .
از افرادی نباشید که تصور می کنند اقیانوسی از علم و آگاهی هستند . این قبیل افراد زیاد حرف می زنند و کمتر گوش می کنند و نمی توانند ارتباطی موفق با دیگران برقرار کنند .
  

ارتباط مؤثر در خانواده

احترام به اعضای خانواده

شاید فکر کنید که در جمع اعضای خانواده خیلی خودمانی هستید و نیازی نیست که اصول خاصی را رعایت کنید  اما این طرز فکر اشتباه است . احترام گذاشتن به اعضای خانواده ،رابطه خانوادگی را در حالت طبیعی خود قرار می دهد . برای یرقراری ارتباط با سایر اعضای خانواده باید بدانید که آنها  در کدام گروه سمعی ،بصری و یا لمسی قرار دارند و بهترین راه ارتباط با آنها را بکار بگیرید .


افراد جذبی و افراد دفعی


هنگام برقراری ارتباط با افراد خانواده راز صحبت کردن خود را بر اساس انچه که آنها می پسندند تغییر دهید افراد از نظر طرز صحبت کردن ، معمولا به دو دسته جذبی ودفعی تقسیم می شوند . افراد جذبی نیاز دارند تا مسائل را به صورت مثبت و زیبا در نظر بگیرند . در مقابل آنها به گونه ای دلپذیر صحبت کنید و وقایع را به صورت مثبت ترسیم کنید .افراد دفعی معمولا از کلمات منفی استفاده می کنند. مثلا وقتی می خواهند بگوینداین اتاق را تمیز کنید می گویند : این آشغالها را از اینجا بیرون ببرید . سعی کنید از این گونه صحبت کردن پرهیز کنید

برای یکدیگر ارزش قائل شوید

به یکدیگر بگویید که تا چه حد عضو مهمی برای خانواده هستید و دیگر اعضای خانواده به آنها عشق می ورزند. به فرزندانتان توجه کنید وبه آنها نشان دهید که برایشان ارزش و احترام زیادی قائل هستید

خشم خود را کنترل کنید

سعی کنید هنگام خشم با آرامش رفتار کنید و به جای حمله ور شدن به سوی دیگران با آنان ارتباط برقرار کنید  اگرعصبانیت شما در حال شدت یافتن است از آن محیط دور شوید

همدلی

آنچه بیشتر از هر چیزی به افراد یک خانواده کمک می کند درک عمیق احساسات و تجربه های دیگران است . هنگام تصمیم گیری نظر همه اعضای خانواده را جویا شوید . این امر صمیمیت را در خانواده بیشتر و ارتباط را ساده تر و لذت بخش تر می کند . اگر می خواهید اشتباهی را به خانواده تذکر دهید خود موضوع را مورد انتقاد قرار دهید نه شخص را . مثلا به فرزندتان بگویید از اینکه نمرات توپایین است ناراحتم .


 ارتباط موثر در سازمان


به طور غیر مستقیم توجه افراد را به اشتباهاتشان جلب کنید
سعی کنید با کار غلط طوری برخورد کنید که جنبه امر و نهی پیدا نکند . اجازه ندهید که احساسات منفی شما روی گفته هایتان تاثیر بگذارد . اگر گفتاری خردمندانه داشته باشید و با عقل و منطق رفتار کنید دیگران باور می کنند که قصد شما اصلاح عملکرد آنهاست نه اصلاح خود آنهاست و این باعث می شود که به راحتی اشتباهات خود را بپذیرند.


بر اعصاب خود مسلط باشید


در برابر اشتباهات کارکنان واکنش نا مناسبی از خود نشان ندهید ممکن است آنان نیز عصبانی شده و شرایط نا مطلوبی بوجود آید .نشان دهید مقصودتان عیب جویی و سرزنش نیست و برای این منظور لازم است اعصاب خود را کنترل کرده و با روحیه ای آرام ، شاد و مثبت با آنها گفتگو کنید .


تامل کنید


سعی کنید به محض ورودافراد به دفتر کارتان آنها را به باد سرزنش نگیرید اگر قصدتان انتقاد است ابتدا نکات ماثبت و خوب آنها را بازگو کنید سپس به چند اشتباه خود اشاره کنید و بگویید که می دانیدکه همه اشتباه می کنند و هیچ کس از خطا مصون نیست . با این رفتار احساس بهتری یه کارکنانتان دست می دهد و فکر نمی کنند که شما در صدد سرزنش و ملامت آنها باشید . فراموش نکنید که احساس و نگرش شما نسبت به هر کس تعیین کننده رفتار او با شماست . اگر تبسم کنید لبخند می بینید و اگر ترشرویی کنید اخم می بینید .


توانایی کارکنان خود را بالا ببرید


برای این کار ابتدا افراد را از احساسی که نسبت به آنها دارید مطلع کنید . اگر از کار کسی راضی هستید به راحتی به او بگویید و اگر هم از کار کسی ناراضی هستید باز هم بهراحتی مراتب را به او گوشزد کنید . اجازه ندهید که افراد در شک و تردید بمانند و از نظر واقعی شما نسبت به خود آگاه نشوند . همواره افراد را برای انجام کارهای خوب و شایسته تحسین کنید و با قدر دانی ، مراتب سپاسگذاری خود را به دیگران اعلام کنید و همچنین کارمنان را در جریان تصمیمات جدید و تغییرات تازه قرار دهید .
    صمیمیت وv ارتباط مؤثر
صحبت صمیمانه
یکی از پایه های صمیمیت و تاثیر گذاری انتقال درست اطلاعات است . برای انتقال هر چه مفید تر اطلاعات باید سریع مختصر و کامل صحبت کنید و مراقب باشید که لحنتان صمیمی باشد مدام صدای خود را بالا و پایین ببرید و لحن خود را تغییر دهید . نکات مهم را بلندتر یا آهسته تر بگویید و در طول صحبت صمیمانه تماس چشمی را قطع نکنید . باید صداقت و صمیمیت در نگاهتان موج بزند.

حرکات صمیمانه
برای ایجاد ارتباط موثر باید حرکاتتان هم صمیمانه باشد .مناسب با حرفی که می زنید دستهایتان را هم تکان دهید ، لبخند بزنید و اخم نکنید ، کاملا روبروی افراد بنشینید و نسبت به جهت نشستن آنها زاویه نداشته باشید .دستهایتان را مشت نکنید و با اشیا دور و برتان بازی نکنید . چرا که احساس بی قراری و بی حوصلگی را در طرف مقابل ایجاد می کنید .
معجزه صمیمیت
اگر از ته دل مخاطب خود را دوست بدارید می توتنید بیشترین تاثیر را روی او بگذارید سعی کنید با خانواده ، شریک و همکارتان صمیمی باشید تا شاهد تاثیر مثبت صمیمیت بر روی آنها باشید
صمیمیت را کنترل کنید
کسانی را برای دوست شدن و ارتباط بر قرار کردن انتخاب کنید که در حد فکر و شان شما باشند . فراموش نکنید که حتی صمیمی ترین دوستان هم باید حدود خود را بشناسند و بدانند که در چه مواردی حق دخالت دارند و در چه مواردی می توانند از شما سوال کنند یا به شما اطلاعات دهند .
   


ارتباط موثر و موفق


برقراری ارتباط مناسب و موفق باعث می شود که بتوانید با کمک دوستانتان به آنچه که می خواهید برسید و اینکه همیشه کسانی هستند که شما را در انجام کارها راهنمایی کرده وتجارب خودشان را در اختیارتان بگذارند.
ارتباط موثر و مثبت اندیشی
چنانچه بتوانید ارتباطی صحیح برقرار نمایید،نگرش منفی ، عدم اعتماد به نفس و بد بینی از شما دور می شود . نیروی مثبت اندیشی طلایه دار شادکامی و موفقیت ، سلامتی جسم و روح و روان است . با مثبت اندیشی می توتنید روابط کاری ، خانوادگی و زندگی خود را بهبود ببخشید و در واقع  می توان گفت که ارتباط موثر به مثبت اندیشی و مثبت اندیشی به ارتباط موثر می انجامد
ارتباط موثر و رشد شخصیت
هر کدام از ما برای اینکه تاثیر بیشتر و بهتری روی اطرافیانمان بگذاریم ابتدا سعی می کنیم که تصویر بهتری از خودمان ارائه دهیم .به ظاهر خود می رسیم و در صدد جذاب بودن بر می آییم ، مودب می شویم ، محترمانه صحبت می کنیم ، کم حرف می زنیم و بیشتر می شنویم و در حقیثقت وقتی این کارها را بارها و بارها انجام می دهیم به عادت تبدیل شده و جزو شخصیت ما می شود و شما می بینید که تلاش در جهت اراباط موثر تا چه اندازه در رشد شخصیت و فراگیری آداب معاشرت تاثیر دارد.


ارتباط موثر و خود شناسی


تنها در اجتماع است که ما به عیبهای خود پی می بریم ، نقاط مثبت و ضعف خود را می شناسیم و در صددبر طرف کردن آنها بر می آییم .تاثیر گفتار و رفتار خودمان را بر دیگران می بینیم و فرصت داریم تا به نتایج اعمالی که از ما ، در ارتباط با دیگران سرزده بیندیشیم .
   

نکات طلایی ارتباط مؤثر


به جای اینکه خلق و خوی ،اندیشه ها ، توانایی ها و عواطف خود را معیاری برای ارتباط با دیگران در نظر بگیرید احساسات و نیاز های روانی آنان را معیار رفتار خویش قرار دهید
در برخورد با افراد مختلف انعطلف پذیر باشید و شیوه رفتار خود را بر  حسب شخصیت ، تفاوت های فردی و نیاز های روانی طرف مقابل تنظیم نمایید
نکاتی را که بر زبان می آورید بیش از آنچه که تصور کنید میتواند پیام به دیگران منتقل کند و متقابلا شما نیز باید درصد دریافت پیام از دیگران بر آمده و به آن توجه کنید
چگونگی ایستادن و حرکت کردن شما، نشان دهنده طرز فکر شماست معمولا افرادی که از اعتماد به نفس کمی برخوردارند خمیده راه می روند
خودتان رابه دیگران معرفی کنید و نقطه نظرها ، احساسات ، عقاید و تجربیات خود را با آ نها در میان بگذارید وقتی در صحبت کردن پیش قدم می شوید پاسخ مثبت تری دریافت می کنید
لبخند نشانه دوستی ، گشودگی و تمایل شمابه صحبت کردن است وقتی لبخند می زنید نشان می دهید که برای طرف مقابل احترام قائل شده اید
به اشتباهات خود اعتراف کنید، به خصوص وقتی که اعمال و رفتار شما احساست فرد دیگری را جریحه دار کرده است
کلمات و عباراتی را به کار ببرید که بیانگر تفاهم و همدلی باشد و افراد را به تفکر آ زادانه هدایت کند  کاری کنید که دیگران شما را دوست و پشتیبان خود احساس کنند
همواره افراد را برای کارهای خوب و شایسته تحسین کنید .با قدردانی مراتب سپاسگذاری خود را اعلام کنید
فرا موش نکنید وقتی کم حرف می زنید ، کمتر دروغ می گویید ، کمتر مبالغه می کنید،کمتر انتقاد می کنید و همین موضوع شخصیت مثبت تری را در ذهن دیگران از شما ایجاد می کند که به صمیمیت شما بیشتر کمک میکند
اگر هنر برقراری ارتباط صحیح را آ موخته باشید ، نگرش منفی ، عدم اعتماد به نفس و کلیه احساسات منفی از شما دور می شود

میدانیم که مردم به طور متوسط سی درصد از زمان بیداری خود را به گفتگو با یکدیگر اختصاص میدهند.

توانایی در برقراری ارتباطی مناسب،قدرت شما را در تبادل نظرات افزایش میدهد و به این ترتیب تخیلات مبهم به واقعیت تبدیل می شوند.

هر فرد برای ایجاد ارتباط با دیگران و انتقال پیام های خود به آن ها از راه های مختلفی استفاده می کند. وقتی انسان با نگاه یا لبخند،نشاط خود را به دیگری نشان میدهد یا هنگامی که شخصی به شخص دیگری \”صبح به خیر\” میگوید،در واقع با بیان شفاهی ، دوستی و صمیمیت خود را به او می رساند . 

ارتباطات سنگ بنای جامعه انسانی و سرچشمه فرهنگ و موجب تکامل آن است و فضای اجتماعی موردنیاز را برای زیست انسان ها فراهم می آورد. این عامل برای زیست جمعی به همان میزان موثر است که دریا و آب برای ماهیان و آبزیان مورد نیاز است.

وجود فرایند ارتباط،به عنوان فرایند اصلی اجتماعی ، برای تکامل انسان و شکل گیری و ادامه بقای گروه ها و روابط درون گروهی ضرورت دارد.

ارتباط مکانیزمی است که از طریق آن،روابط میان انسان ها برقرار می شود و بسط می یابد.

بنابراین ارتباط،اساس شکل گیری جامعه به شمار می رود.

افراد در سه سطح درون فردی،میان فردی و جمعی با یکدیگر ارتباط برقرار می کنند.

ارتباطات درون فردی همان ارتباط با خود است.

ارتباط میان فردی به ارتباط و مراودات بین دو فرد اطلاق می شود.

در ارتباط جمعی ، فرد پیامی را به جمعی از مخاطبان می فرستد.

توانایی ما در برقراری ارتباط،اغلب امری بدیهی پنداشته می شود،حال آن که ارتباط انسانی مجموعه ای از فرایندهای دقیق و زیرکانه است.

ارتباط مفهومی بسیار فراگیر است. هرگاه که مردم به نوعی کنش متقابل داشته باشند،در واقع با یکدیگر ارتباط برقرار می کنند و هروقت مردم یکدیگر را کنترل کنند،این

کنترل را عمدتا از طریق ارتباط انجام میدهند.ارتباط ، اشخاص را در سازگاری موفقیت آمیز با محیط یاری می دهد.

وجود نوعی تاثیرگذاری بر روی یکدیگر بخشی ناگسستنی از زندگی انسان هاست. 

شرط برقراری ارتباط آن است که میان معنای مورد نظر فرستنده پیام با معنای متجلی شده در ذهن گیرنده پیام مشابهت معنی حاصل شود .

پس در ارتباط پیام منتقل می شود و معنی در درون انسان هاست.

چرا ارتباط برقرار می کنیم؟

با برقراری ارتباط با دیگران ، می توانیم به اهداف زیر دست پیدا کنیم:

* تبادل اطلاعات انجام دهیم

* درخواست انجام اقدامی را با دیگران مطرح کنیم

* در رفتار دیگران تغییر ایجاد کنیم

* دیگران را ترغیب کنیم

* از درک طرف مقابل،اطمینان حاصل کنیم 

 با آموختن نحوه درست برقراری ارتباط می توانیم کاری کنیم که دیگران هماهنگ با آرزوهای ما فکر و عمل کنند و با استفاده از اندیشه و احساس،نوعی رضایتمندی در خود و دیگران پدید آوریم.

زمانی که دو فرد با هم ارتباط برقرار می کنند،یک فرستنده و یک گیرنده وجود دارد. فرستنده کسی است که حرف می زند ، مقصود و ایده های خاصی دارد و می خواهد دیگری آن ها را درک کند. پس او پیامی می فرستد که روی گیرنده تاثیر بگذارد و کسی که پیام را دربافت می کند،نسبت به آن واکنش نشان می دهد. ایت فرایند کلی ارتباط است . 

ارتباط فرایندی پویاست چون پیوسته از حالتی به حالت دیگر تغییر می کند.

ارتباط فرایندی پیوسته است چون هیچگاه متوقف نمیشود.

ارتباط فرایندی برگشت ناپذیر است ، چون هنگامی که پیامی را می فرستیم،نمی توانیم آن را بی اثر سازیم.

ارتباط فرایندی تعاملی است چرا که پیوسته با خود و دیگران در تماس هستیم . 

ارتباط فرایندی محتوایی است ، چون وابستگی زیادی به کل تجربه انسانی ما دارد . 

میدانیم که در ارتباط فقط پیام های کلامی مبادله نمی کنیم. پیام های غیرکلامی مثل اشاره،حرکات و از این قبیل نیز بدون آن که خودمان چندان توجهی به آن داشته باشیم ، در ارتباط ما با دیگران نقش دارد . 

عناصر اصلی ارتباط 

هشت عنصر اصلی در مدل ارتباطی مطرح است . 

* فرستنده یا منبع پیام : فردی است که بر اساس قصد و نیتی ، پیام خود را می سازد و پیشاپیش تاثیر آن را در ذهن خود می سنجد و سپس آن را در چارچوب رمز گذاری خود قرار میدهد و آن را به گیرنده پیام ارسال می کند . 

* رمزگذاری : تبدیل ایده،آرا و عقاید به یک نماد یا رمز را رمزگذاری می گویند. دو مهارت نوشتن و سخن گفتن جزو مهارت های رمزگذارانه انسان است . در این عمل فرستنده،مفهوم مورد نظر خود را در قالب کدهای قابل شناسایی می گذارد و کار انتقال را انجام می دهد. 

* رمزگشایی : استخراج ایده ها،آرا و عقاید از نمادها یا رمزها را رمزگشایی می گویند.

دو مهارت خواندن و گوش دادن جزو مهارت های رمزگشایانه انسان به شمار می رود . 

* پیام : آنچه که میخواهیم بیان کنیم. پیام،نماد یا مجموعه ای از نماد هاست که در ارتباط مبادله می شود. در واقع پیام حمل کننده یا انتقال دهنده مقصود است و شامل دو قسمت مضمون و احساس است. 

مضمون عبارت از معنی کلمه ای  است که در پیام آمده و احساس هم شیوه ای است که پیام را به خصوص در سطح غیرکلامی منتقل می کند . 

* کانال : مسیر یا وسیله ایست که برای انتقال پیام به کار می رود . 

* پارازیت : به کلیه عوامل و پدیده هایی اطلاق می شود که موجب تضعیف اثربخشی فراگرد ارتباطی می شوند . این اختلالات در تمام زمینه ها و بر روی کلیه اجزای ارتباطی تاثیرگذار است. 

* گیرنده : فرد یا گروهی است که فرستنده،پیام خود را آگاهانه یا ناآگاهانه به سمتش یا سمتشان هدف گیری می کند. 

* بازخورد : پاسخ یا عکس العمل قابل تشخیص گیرنده پیام را نسبت به پیام،بازخورد یا فیدبک می گویند که همه واکنش های کلامی و غیرکلامی را شامل می شود. 

ارتباط موثر چیست؟

در تحقیقی مشخص شده است که هفتاد درصد ارتباطات در یک فرهنگ و با یک زبان اشتباه فهمیده یا اشتباه تفسیر می شوند . بسیاری اوقات اصلا متوجه نمی شویم معنایی که در ذهن ما بوده،در ارتباط با طرف مقابل ، اشتباه برداشت شده است . 

ارتباط موثر در گرو توان ما در درک این واقعیت است که دیگران ما را چطور می بینند. زمانی ارتباط موثر است که فرستنده بتواند تاثیری را که از حرف هایش انتظار دارد،بر روی گیرنده ببیند . 

یعنی \”نیت و انگیزه ما \” با \”برداشت طرف مقابل\” مساوی یا خیلی نزدیک به هم باشد.

قدم اول در موثر بودن ارتباط آ« است که ما نیت و انگیزه خود را به بهترین وجه روشن سازیم . 

نباید تصور کنیم که دیگران میدانند در فکر ما چه میگذزد. 

از این رو باید کلامی روشن و مشخص داشته باشیم تا گیرنده مجبور به ذهن خوانی نباشد . 

ارتباط موثر با موانع مختلفی روبرو می شود . 

بخشی از این موانع : 

فقدان دانش و اعتبار یکی از طرفین ارتباط،گوش نکردن یا شنیدن مطلب دلخواه ، تعصب در شنیدن،پیش داوری،خساست در دادن یا رد و بدل کردن اطلاعات،گوشه و کنایه زدن،در لفافه صحبت کردن،زود نتیجه گیری کردن،قضاوت کردن افراد،درگیری در بحث و جدل،کمبود وقت،انحراف از موضوع اصلی،از دست دادن صبر و حوصله و … . 

هدف از ارتباط موثر آن است که رابطه بهتری با دیگران داشته باشیم . 

در ارتباط موثر گیرنده خوب می کوشد نیت و انگیزه فرستنده را صادقانه درک کند. او هیچ پیش فرضی ندارد،مگر آنکه آن ها را با فرستنده در میان بگذارد و تایید او را بگیرد . در مجموع هر دو طرف تلاش می کنند تا مطمین شوند که معنی متجلی شده در ذهن گیرنده،معادل معنی مورد نظر فرستنده است . 

استفاده موثر از مهارت های ارتباطی یعنی : 

* کمک به دیگران برای بیان اثربخش پیامشان 

* درک صحیح و نه لزوما موافقت با نظرات دیگران 

* کمک به خود و دیگران برای کسب اعتماد به نفس 

کالبدشکافی پیام 

وقتی صحبت می کنیم ، کلام ما یک پیام است ؛ در یک پیام ارتباطی حداقل سه عامل وجود دارد 

۱ رمز ها یا کدهای پیام 

۲ محتوای پیام 

۳ نحوه ارایه پیام 

رمز یا کد عبارت است از هر گروه از نمادهایی که به شیوه ای ساخته شوند که در نظر برخی افراد معنی دار باشد. برخی از این رمزها و کدها؛ نشانه های طبیعی هستند. 

بسیاری از افرادی که در مناطق روستایی و کوهستانی و در دل طبیعت زندگی می کنند،هنوز از طریق همین نشانه های طبیعی ، پیام های بسیاری دریافت می دارند. 

بخش دیگری از نشانه ها در ارتباطات، نشانه های قراردادی هستند که به آن ها نماد یا رمز هم گفته می شود .مثال: بوق های سه گانه تلفن 

محتوای پیام ارتباطی به مطالب درون پیام که به وسیله فرستنده پیام برای بیان هدف او انتخاب شده است،اطلاق می شود . 

نحوه ارایه پیام نیز عبارت است از تصمیم هایی که منبع ارتباط برای انتخاب و تنظیم و ترتیب کدها و محتوا می گیرد. 

نحوه ارایه پیام اهمیت زیادی در اثربخشی پیام دارد ، زیرا مخاطبان پیام، در صورت نامناسب بودن نحوه ارایه پیام ، دچار اشتباه می شوند. 

اغلب ما در استنباط هایمان دچار اشتباه می شویم . چنین اشتباهاتی به ویژه وقتی فاقد مهارت های لازم برای تجزیه و تحلیل پیام باشیم،مداوم و همیشگی خواهد بود

https://www.aparat.com/mazyarmir

توصیه می شود مطالب زیر را حتما مطالعه فرمائید:

دوره آموزش  تخصصی زبان بدن در بازار یابی و فروش سال ۱۳۹۸

دوره آموزش زبان بدن در بازار یابی و فروش حرفه ای۱۳۹۱

بهترین مشاور کسب و کار و برند

یادداشت های یک مشاورکسب وکار

دوره آموزش زبان بدن در بازاریابی و فروش حرفه ای

کارگاه پیشرفته ارتباطات غیر کلامی برای مدیران کارگزاری بانک سامان

کارگاه فوق تخصصی ارتباطات غیر کلامی زبان بدن

تکنیک های مذاکره و زبان بدن با رویکرد ارتباط بامشتری برای پرسنل فروش

کارگاه تخصصی اصول و فنون دفاع حرفه ای و زبان بدن

کارگاه تحلیل رفتار مشتریان ایرانی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *